Zbornik radova - 18. CARNetova korisnička konferencija CUC 2016, Programirajmo svoju budućnost; ISBN - 978-953-6802-36-4; ur. Ana Blažetić; vrijeme održavanja konferencije - 9. do 11. studenoga 2016.; objavljeno - Zagreb, Hrvatska, studeni 2016.; nakladnik - Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Josipa Marohnića 5, Zagreb »
2. verzija
docx 563KB | Prezentacija
pptx 1.8MB |
Besplatne komercijalne geografske karte na Internetu ne pokrivaju sve dijelove svijeta jednako detaljno, ne omogućuju jednostavno ažuriranje i ograničene su po tome kako se smiju koristiti, zbog čega smo učenicima predstavili OpenStreetMap (http://osm.org), otvorenu kartu svijeta, odnosno „Wikipediju“ kartografije koju svatko može jednostavno dopuniti i ažurirati. Učenike smo upoznali prednostima ovog projekta, pravima korištenja i načinima ispravnog prikupljanja podataka za unos u kartu. Kod prikupljanja podataka učenici su koristili svoje mobilne uređaje s GPS prijemnikom i odgovarajuće besplatne aplikacije, dok je za unos podataka bilo dovoljno osobno računalo s pristupom internetu. Učenici su snimili GPS tragove svoje ulice, kućne brojeve i točke od interesa, te su prikupljene podatke unijeli u OpenStreetMap.
Projekt nije ograničen na ucrtavanje ulica i kuća učenika koji su trenutno uključeni u projekt, već će se kontinuirano provoditi kako bi podaci za naš grad u svakome trenutku bili ažurni i potpuni jer predstavljaju osnovni preduvjet za ostvarivanje planiranog povezanog programa obrazovanja za sigurno sudjelovanje u prometu u sklopu UN-ova Desetljeća sigurnosti cestovnog prometa.
Ovakvim projektima nastavu informatike u osnovnim školama učinit ćemo atraktivnijom, a sami učenici ponijet će više korisnih znanja i vještina koje će moći primijeniti tijekom nastavka školovanja i kasnije u životu.
Autor(i):
Davor Šokac
OŠ Matije Petra Katančića Valpovo
Hrvatska
Davor Šokac rođen je 1961. godine u Osijeku, osnovnu je školu završio u Belišću, a srednju školu u Valpovu i Osijeku. Studirao je na Pedagoškom Fakultetu u Osijeku, a nakon završenog studija zaposlio se u osnovnoj školi u Valpovu, gdje i danas radi. Od 1994. godine sa svojim učenicima redovito sudjeluje na županijskim natjecanjima iz informatike, a nerijetko i na natjecanjima državne razine (najveći uspjeh učenika je prvo mjesto na državnom natjecanju 1998. godine u Čakovcu). Od 2002. Godine redovito sudjeluje na međunarodnim skupovima MIPRO kao izlagač u okviru grupe Računalo u obrazovanju, a od 2002. do 2012. godine sudjelovao je kao izlagač i predavač na državnim savjetovanjima Računalo u školi. Voditelj je županijskog stručnog vijeća za informatiku za Osječko-baranjsku županiju, od 2010. godine sudjeluje u projektu ICT Edu u sklopu kojega je održao preko 90 radionica u školama Slavonije i Baranje, a 2012. godine promoviran je u zvanje učitelj-savjetnik. Suautor je školskih udžbenika Klikni mišem za osmi razred osnovne škole (Školska knjiga), Udžbenik za srednje ekonomske škole I i Udžbenik za srednje ekonomske škole III (Školska knjiga), Informatika - udžbenik za sve razrede gimnazije (Profil) i autor priručnika za rad s programskim alatom Microsoft Expression Web (Profil).
Ivan Biuklija
OŠ Matije Petra Katančića Valpovo
Hrvatska
Ivan Biuklija rođen je 1979. godine, završio je srednju elektrotehničku školu, te studij engleskog jezika i književnosti i povijesti na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Zaposlen je kao učitelj engleskog jezika u OŠ Matije Petra Katančića u Valpovu s više od 12 godina radnog iskustva. Uz rad u nastavi, razvija i održava školsku internetsku stranicu i pruža informatičku podršku nastavnicima i osoblju. Prevoditelj je i stalni sudski tumač. U slobodno se vrijeme bavi računalima, tehnologijom, elektronikom, programiranjem i razvojem web-aplikacija, a sudjelovao je u nekoliko projekata zimske škole informatike, te e-Twinning projektima. Posebno ga zanimaju slobodni softver i projekti otvorenog koda, koje promiče i primjenjuje u svakodnevnom radu.